Mój Blog

/ 20.04.2014

Title

Najlepsza lektura o coachingu ...która wcale nie jest o coachingu!

Od dawna interesuję się pewną szerzej nieznają techniką pomocy psychologicznej w Polsce - zwaną Dialogiem Motywującym (Motivational Interviewing). Jest to pomysł na wzmiacnianie wewnętrznej motywacji klientów przez psychoterapeutów ...ale jednocześnie przez lekarzy, nauczycieli, coachów. Wiele istniejących badań potwierdza świetną skuteczność tej metody - zarówno w "doraźnym" zastrzyku motywacyjnym jak i w długoterminowych efektach sesji.

Książka Millera i Rollnicka (twórców metody DM) to sedno wiedzy o ...coachingu. To jednocześnie wiele praktycznych rad, przykładów sesji, kompetencji niezbędnych dla prowadzenia sesji DM oraz coachingowych. Ten post nie jest recenzją książki więc na tym poprzestanę - jednak zachęcam wszystkich praktyków coachingu aby przeczytali o DM - i włączyli do swego warsztatu jego elementy,

Coaching naukowy

/ 17.04.2014

Title

COACHING PLUSZOWEGO SUNNY'EGO

Metafora jest jednym z najsilniejszych narzędzi w coachingu - pod warunkiem, że jest dostosowana do świadomości Klienta. Maciej Bennewicz posługuje się uniweralną metaforą, poruszając ważny problem z pluszowym misiem Sunny... i znajdując dla niego rozwiązanie (zobacz).

Maciej Bennewicz to jedna z twarzy polskiego coachingu. Dla niektórych postać mocno dyskusyjna (ze względu na narzędzia, którymi się posługuje) - jednak ponad wszelkie wątpliwości jest skutecznym coachem: uważnym i empatycznym słuchaczem. Polecam odwiedzimy jego bloga, vbloga oraz całego mnóstwa ciekawych artykułów na stronie www.bennewicz.pl.

Coaching naukowy

/ 22.03.2014

Title

DLACZEGO NIE KORZYSTAMY Z COACHINGU?

Coaching jest coraz popularnijeszy: studia podyplomowe i kursy są oblegane przez kandydatów na coachów... a mimo to olbrzymia większość ludzi nigdy nie krzystała z tych usług. Dlaczego? Znalazłem w Internecie świetny felieton (zbudowany na podstawie własnego sondażu) który to wyjaśnia. I co ważne - daje coachom gotowe rozwiązania jak omijać te psychologiczne bariery klientów. Pełen reportaż (w wersji anglojęzycznej) znajdziecie tutaj.

Dla osób nie mówiących po angielsku podsumuję najważniejszą myśl tej analizy: podstawowym problemem dla klientów (którzy w ogóle wiedzą czym jest coaching, ale z niego nie korzystają) są oczywiście ...pieniądze. Byłby to truzim, gdyby autor nie rozbił tego czynnika na 3 obszary: autentyczne ubóstwo, priorytety (pieniądze są, ale wolimy je przeznaczyć na coś innego) - oraz pesymizm (nie wierzymy, że warto wydawać pieniądze na coaching). Jak wspomniałem, wszystkie 3 problemy można łatwo obejść - i niniejszy film jest świetną receptą dla coachów jak to zrobić!

Coaching naukowy

/ 15.03.2014

Title

I ogólnopolska konferencja coachingu naukowego

Coś dla tych, którzy nie wierzą że coaching jest nauką. 13 maja 2014r. w Olsztynie odbędzie się wydarzenie unikalne w skali kraju - pierwsza w Polsce konferencja naukowa poświęcona tylko i wyłącznie coachingowi. Spis referatów robi wrażenie, dostępne mają być również pokazowe sesje coachingowe. Koszt uczestnictwa niestety jest spory (200PLN) - natomiast korzyści mogą być tego warte., Zostało jeszcze kilka dni do końca zapisów - zachęcam! http://coachingnaukowy.pl/

Coaching naukowy

/ 14.03.2014

Title

Co tu znajdziesz?

Razem z nową stroną internetową postanowiłem oddać w Twoje ręce mój mini-blog. Dlatego "mini" - ponieważ z powodu natłoku zajęć zapewne nie będę mógł publikować zbyt często. Ale jeśli coś związanego z coachingiem będzie warte wspomnienia - z przyjemnością podzielę się tutaj moją wiedzą.